První sníh

Včera a dnes nasněžilo asi 5 cm. Nyní stále slabě sněží a fouká silný vítr, sníh je mokrý, aktuální teplota 1,5°C.

Stopy ještě nejdou upravovat, ale na starých lyžích se dají objet louky na Kamenici a určitě na Lobzech. Lesní spojky mezi Kamenicí a Lobzy raději ani nezkoušejte.

Petr

Brigáda na Hraniční

 

V sobotu 5.12. jsme se sešli v počtu 14 chlapů + pes k první a zároveň také poslední brigádě. Upravili jsem novou spojku mezi hraniční loukou a pískovou cestou na Rovnou a tím jsme zokruhovali centrální okruh. Takže napadne-li, bude možné jak z Kamenice, tak z Lobzů plynule proběhnout všechny stopy.

Skol, Petr

Sezóna 2020/2021 – přípravy v plném proudu

Všichni věříme, že po loňské mizérii k nám bude příroda štědřejší a nadělí nám dostatek sněhu.

V současné době je náš tým v plné přípravě stop tak, abychom s prvním sněhem mohli začít upravovat. Nikdo z nás si nepamatuje, kdy naposledy a zda vůbec byly stopy v tak dobrém stavu. Je to především díky pracovníkům Lesů ČR, polesí Kostelní Bříza, kteří respektují dohodnuté trasy a těžbu zde organizují s ohledem na místní podmínky a počasí. Rovněž po mnoha letech nesnází s předešlými nájemci honitby, máme nyní s aktuálními nájemci vztahy dobré a snad již nehrozí, že nám myslivec projede stopy záhy po jejich úpravě.

Ačkoli se zdá, že vše je ideální, neplatí to zcela. Poté co nám vloni rovenský farmář uzavřel stopu pevným ohradníkem (informovali jsme o tom v aktualitě 28.11.19), jsme v létě hledali možnosti jak zajistit zokruhování centrálního okruhu v místě výjezdu z  hraniční louky na rovenskou pláň. Díky pochopení ze strany Lesů ČR, se to podařilo. Lesníci nám vyčistili starší přibližovací cestu a na nás zůstalo ji upravit.  Tento týden jsme s pomocí těžké techniky tento úsek srovnali a nic již nebrání tomu proběhnout celý centrální okruh. Je samozřejmě zbytečné připomínat, že tyto práce většího rozsahu bychom nebyli schopni realizovat bez pomoci Karlovarského kraje, města Březová, Lesů ČR a sokolovské společnosti Báňská stavební.

Také jsme svépomocí provedli několik menších vylepšení např. okolo Štírovníku nebo na výjezdu z garáže techniky. Na rozdíl od minulých let jsme se nemohli spolehnout na větší organizované brigády a tak nezbylo nic jiného než tyto drobné práce pokrýt individuálně místními.

Dnes je již jasné, že navzdory uvedeným těžkostem budou stopy připravené a  těšíme se na první sníh.

Skol,

Petr

Smutné hodnocení sezóny 2019/2020

Již podruhé za 15 let údržby stop jsme neupravili ani jeden km stop. Poprvé se tak stalo  v sezóně 2013/2014. Paradoxem je to, že ještě nikdy v minulosti jsme neměli trasy v tak výborném stavu a to díky enormnímu nasazení dobrovolníků a techniky. Všem dobrovolníkům díky a snad přes léto najdou další motivaci pomoct s přípravou příští sezony 2020/2021.

Petr Ontko

Pozdně únorové noční sněžení

Díky dvoudennímu nočnímu sněžení leží na Kamenici okolo 10 cm sněhu. Chvíli jsme uvažovali, že bychom v sobotu upravili alespoň kamenické a lobezské pláně. Ale další prudké oteplení předpovídané na sobotu definitivně ruší naše plány.

Petr

První novoroční sníh

Noční sněžení nám nadělilo stěží 5 cm a a hlavně předpověď na další dny je špatná.  Jinak řečeno, tento víkend se u nás na Kamenici svezeme leda tak na dětský skluzavce na Arlingtonu.

Petr

 

Ukončení brigádnické sezóny a její zhodnocení

V sobotu 14.12. jsem se sešli definitivně naposledy a ukončili jsem tak podzimní sezónu 2019. Přestože počasí nebylo zrovna nejlepší, sešlo se 13 dobrovolníku a pracovali jsem na lesním úseku mezi Anglií a lobezskou loukou.  Dělali jsme, co jsme mohli, abychom dostali stopy do maximální kondice. Teď už jen aby nám bylo naděleno shůry troška sněhu.

Výjezd od Štírovníku na rovenskou louku

Nad uličkou lásky

 

Rekapitulace – podzim 2019:

  • co se udělalo: rozšíření lesních úseku na šíři velké stopovačky v celkové délce 1200 m mezi Kamenicí a lobezskou loukou, opravy propustí na hraniční louce a spousta drobné neviditelné práce,
  • kdo to udělal: přes 50 brigádníků většinou opakovaně odpracovalo asi 250 hodin
  • co nám pomohlo: velký bagr CAT 315 – 25 hod, malý bagr CAT 432 – 4 hod, nákladní auta asi 12 hod

Nikdy v minulosti jsme během podzimu neudělali tolik práce. Děkujeme všem dobrovolníkům, kteří nám pomohli s úpravami stop během podzimu 2019, Lesům ČR, sokolovským stavebním společnostem Báňská stavební a ISSO, a samozřejmě také městu Březová a karlovarskému kraji.

Skol, Petr Ontko

Definitivně poslední brigáda roku 2019

Je nad naše síle abychom sami ve dvou dokončili úsek mezi giantem a lobezskou plání, kde jsme to s pomocí těžké technicky rozšířili. Jde o necelý 1 km. Takže není zbytí než svolat k opravdu poslední brigádě ty, kteří mají ještě síly, chuť a čas. Půjde o dokončovačky, nic těžkého. Kořeny, větší kameny, takže vhodné i pro děvčata.

Základní informace:

Kdy: 14.12. 9:00 ÷ cca 13:00

Kde: Kamenice – točna

Co sebou: pracovní obuv a oblečení, kdo má tak sebou hrábě nebo lopatu, kdo nemá nic tomu půjčíme (nutné hlásit předem)

Další info: občerstvení bude, pozor fondy nám došly takže za kačky

Prosíme o potvrzení účasti telefonicky nebo emailem kvůli občerstvení a nářadí.

 

Děkujeme,

Petr Ontko – 608 500 077

a Václav Sladký – 777 978 561

A teď špatná zpráva ze stop

Samozřejmě, že nemůže být všechno jen perfektní, to bychom se snad nudili. Za ta léta, co to pro nás i pro vás děláme, už jsme si zvykli.  To máte myslivce, čtyřkolkáře, krávy, pejskaře, chodce …. … …. …. ….  a teď  další zářez od farmáře.

Rovenský farmář před několika dny vymezil svojí pastvinu na rovenské pláni novým – pevným ohradníkem, který znemožňuje propojit hraniční louku  s rovenskou pastvinou. Podél lesa se prostě nemůžeme protáhnout ani ve snu.

Nyní na konci listopadu není v našich silách upravit trasu podél ohradníku  Po zkušenostech z jednání s farmářem z minulých let odhaduji, že tady bude běžecká trasa  zašperovaná.

Naštěstí Lesy ČR  nám pro tuto sezónu uvolnili pískovku na Rovnou (fialová), tak snad budeme schopni centrální okruh zokruhovat. Přestože bude slepá, tak Hraniční louku budeme dál upravovat, neboť je KRÁSNÁ.  Pro představu  dáváme výřez z mapy.  Tam kde jsou modré křížky se stopa nebude upravovat, bude jen šlapaná. Fialovou barvou je vyznačená náhradní trasa.

rovenska_plan

K nasr… je to, že máme nové info tabule. By se z toho jeden …….

Skol, Petr Ontko

 

Výborná zpráva ze stop

Kromě Alternativy jsme dnes rozšířili také lesní úsek mezi  Malou Anglií a Lobezskou plání. Pro představu jde o část centrálního okruhu fialově vyznačenou v mapě. Rozšíření představuje asi 1,2 km z celkových 6 km okruhu. Poděkování  patří vlastníkovi pozemku Lesům ČR, společnostem Báňská stavební a ISSO ze Sokolova, které poskytly mechanizaci a městu Březová za finanční podporu.

kamenice_lobzy

Pro nás běžkaře to znamená, že stopu mezi Kamenicí  a Lobezskou plání bude nyní možné upravovat ve větší šířce a vyšší kvalitě. Snad ta také přispěje k tomu, že více lidí bude nastupovat do stopy na Kamenici  a odlehčí se tak parkování  na Lobzech.

Ti z vás, kteří důvěrně znají jediný náš kopec pod  malým téčkem snad ocení, že stopa bude širší …

Stoupání na malé Tčko

 

Skol, Petr Ontko