Výzva svědkům

Dnešní doba mne nepřestává překvapovat. Včera v sobotu 16.1. jsme v našich stopách zažili jen stěží uvěřitelnou  zkušenost. Dva adrenalinový řidiči SUV vozidel si na Paseckém vrchu udělali z pastviny automobilový polygon,  a přitom zničili naše běžkařské stopy.  Záležitost je zdokumentovaná a je v šetření Policie ČR.  Nyní během šetření nemohu uvádět  žádné podrobnosti.

Jen prosím ty z vás, kteří jste byli svědky té šílenosti, kdyby se nám laskavě ozvali kvůli svědectví. Není možné nadále tyto excesy přehlížet a nechat tyto ignoranty volně ničit cizí statky.

 

Děkuji předem, Petr Ontko

Čtvrtek 14.1. – aktuální informace

Počasí: teplota -3,5°C, souhrnná tloušťka asi 20cm, těžko se to přesně posuzuje, protože silně foukalo.

Úprava stopy: stopař pojede dnes trochu dřív a tak okolo 3 už by měly být hlavní trasy připravené.

Parkování: varování pro ty, co parkuji na Lobzech na silnici, nelze vyloučit postihy ze strany policie.

Myslivci: po mnoho letech nesnází s předchozími nájemci honitby, kteří nám bezohledně ničili stopy, máme nyní s aktuálními nájemci korektní vztahy a oni ZATÍM respektují naše stopy. To se může změnit. Vztah je založený na tom, že upravujeme jen dohodnuté trasy a zbytek lesa necháváme zvěři, aby v něm našla klid. Ať si každý, kdo jezdí na běžkách mimo upravené trasy uvědomí, že tím škodí nejen zvěři, ale v konečném důsledku všem ostatním běžkařům. V okamžiku, kdy první „pionýr“ prošlápne stopu, v tu chvíli se z toho stává masovka.

Omlouvám se všem, kteří mají pocit, že to s těmi zákazy a příkazy přeháníme. Jenže my se pohybujeme v malém území plném různorodých zájmů lesníků, myslivců nebo farmářů na jejich pozemcích a výhradně jen  na základě jejich dobré vůle.

Skol, Petr

 

 

Sobota 9. 1. – první pořádná lyžovačka

Tak to bychom měli. Páteční sněžení nám vytrhlo trn z paty. Nelze sice mluvit o nějakých skvělých podmínkách – hlavně v lese, ale na druhou stranu klimatická změna za humny, takže to klasifikuju  za lepší dobrá. Zatím taháme jen samodomo stopovačku. Pokud nám příroda v úterý nadělí, tak to bude poctivá chvalitebná a nasadíme profi stopovačku Kutzer.

V neděli se neupravuje, stopař v tom dneska seděl 5 hodin a tak má zítra padla. Stopa bude dobrá jako dnes.

Jsem rád, že parkování nezkolabovalo, projevuje se efekt skřivan-sova. Dopo skřivani a odpo sovy. Samozřejmě na Lobzech se stálo i na silnici. Takhle dobrý, ale za sněžení může být problém s pluhem a policií.

Jediná negativní zkušenost – už tradičně pěšáci. První moje celé kolo ani stopa. Druhé kolo vypadalo jako kdybych  jel v patách Napoleonovy  Grande Armée. Spíš na cestě do Moskvy, protože zpátky už jich tolik nešlo. Na pískovce z Lobzů jsem u papežovky potkal dvojici, prý netušili, že běžkařská stopa je také uprostřed. Dobrý, byli slušný, uklidili se do lesa. Škoda jen, že jim to nevysvětlil někdo jiný dřív, než prošli 1,5 km stopy.

Nejsem bigotní běžkař, který nesnáší pěší a psy. Slibuju článek na téma proč ne pěší a psy ve stopě na Lobzech, teď na to už nemám chuť. Jdu si pustit Ulici, bych se uklidnil.

Nakonec několik fotek z dnešní superpárty. Jen to sluníčko chybělo.

Tady je připravený ministadion u pyramidy pro Hadravovi  mladý pušky – skoro jako v Oberhofu

 

Nová spojka z hraniční louky na rovenskou pískovku

 

Hrubá chlapská síla ….

 

…. a elegance modelek.

 

Skol, Petr

 

 

Sobota 9. 1. – aktuální informace

Teplota: -3,5 °C

Sníh: celkem 15 cm, 3 cm nového prašanu

Stopař vyrazil ještě za tmy a okolo 9 hod budou hotovy hlavní trasy. Bude se upravovat vše včetně Paseckého vrchu.

Pozor Covid efekt!  Kam až moje paměť sahá, ještě se nestalo, aby ve čtvrtek a pátek za nepříliš pěkného počasí bylo parkoviště na Lobzech úplně plné.

Proto prosím všechny návštěvníky:

  • parkujte ohleduplně a účelně, navzájem si ukažte a pomozte,
  • pamatujte na průjezd vozidel záchranného integrovaného systému,
  • kamarádi spojte se do jednoho auta, nejezděte individuálně,
  • sáňkovat jeďte jinam, třeba na kamenickou Kapličku
  • parkujte také na točně na Kamenici

Všem přeji pěkné zážitky.

Skol, Petr

 

Víkend 9÷10. 1.

Slibované silné sněžení se nekoná. Sněží jen slabě.

Aktuální teplota -1,5 °C, 1-2cm nového prašanu, celkem okolo 10cm, trochu fouká.  Na pastvinách je to dobré, ale lesní úseky jsou horší. Dají se projat ale opatrně. A nový lyže bych raději nechal doma.

Stopy se budou upravovat v sobotu ráno. Dejte stopařovi čas alespoň do 9 hod.

Pozor ve čtvrtek bylo parkoviště na Lobzech plné. Připomínám, že lze parkovat také na Kamenici. I když sněhu není dost, dají se  lesní úseky s max. opatrností projet. Řekl bych, že úsek z Kamenice na Lobzy je lepší než směr z Kamenice na Rovnou.

Prosím všechny návštěvníky, aby parkovali ohleduplně a úsporně.

Skol, Petr

INFO – pondělí 4. 1.

Aktuální stav: 0,5°C, sníh do 10 cm vlhký

Mašina je přezutá na pásech a tak stopař dnes odpoledne před 3 hod vyjede.  Sněhu je stále málo, a tak kvalita stopy bude odpovídat podmínkám.

Na Kamenici se bude upravovat Anglie, na Lobzech pláň, papežova a hraniční louka.

 

První postřehy

Třebaže stopy nejsou upraveny v pravém slova smyslu, dnes si několik běžkařů našlo cestu na Lobzy. Po nočním mrazíku byl  srovnaný podklad tak akorát přemrzlý a podle ohlasů to bylo  celkem příjemné svezení. Pokud byste zítra hodlali vyrazit, tak připomínám, že jen na starých lyžích, protože sněhu je na pastvinách poskrovnu a lese ještě méně.

Skol, Petr

První výjezd

Dnes odpoledne jsme projeli trasu Kamenice – Lobzy včetně papežovky a hraniční louky těžkou hladkou stopovačkou, abychom srovnali povrch a srazily suchý stonky vratičů.  Je to projetý nahladko bez stopy na klasiku. Na starých lyžích jsou trasy po pastvinách celkem sjízdný. Opakuji na starých lyžích!!!

Několik statečných již dnes šlapalo stopu jak na Lobzech tak na Kamenici a když si nakonec vyšlapali docela pěkný okruh, tak jim to potom rozdupala skupina ignorantských stupidních hominidů. A nedá se říct, že by to byli zrovna troškaři, ale rovnou několik stovek metrů dlouhý výšlap stopou. Tak nějak mám obavy, že v této době, budou konflikty s bezohlednými pěšáky nevyhnutelný.

Vím, že to není příjemný zážitek, ale pokud vám to také vadí, tak neváhejte tyto bezohledné lidi vykázat ze stopy. Z vlastní zkušenosti vím, že většinou poslechnou, ale čas od času narazíte na ale úplně totálního idiota, který vám bude naprosto vážně např. tvrdit, že vstup do lesa je volný a on si může chodit kam se mu zlíbí kudy libo.  Pozor najdou se i tací, kteří s vámi nebudou mluvit vůbec. Další postup závisí na vašem naturelu, ale pokud jste drsnější povaha dejte si pozor na svědky a §7, odst. 1, písm. a) zákona č. 251/2016 Sb., podle kterého se osoba dopustí přestupku proti občanskému soužití tím, že jinému ublíží na cti, že ho zesměšní nebo ho jiným způsobem hrubě urazí.  Doporučuji v přítomnosti třetí osoby nebo nezletilých nadávat pouze šeptem, aby to slyšel jen ten idiot. Ale vždy pamatujte na bezpečný odstup.

Skol, Petr